Vécsey Károly Művelődésiház és Könyvtár

 

Névadónkról:

A Vécsey család régi magyar nemesség, mely eredetileg Ugocsa vármegyében élt. Őse, Szöllősi Balázs, aki 1507-ben nyert nemesi címet a királytól. Őt és fiait 1517-ben II. Lajos király több faluval ajándékozta meg. Többek között Hernád - Vécse községgel is, ahonnét a család a nevét vette. Az idők során a család három ágra szakadt: köznemesi, bárói és grófi ágra. Soltra ez a grófi ág került, névszerint Vécsey Ágoston, aki atyja nyomdokain haladva katonai pályára lépett és lovassági tábornokságra emelkedett, valamint a magyar testőrség kapitánya lett. A solti birtokot a napóleoni háborúkat követő béketárgyalásokon nyújtott szolgálataiért kapta, s ezzel együtt a grófi címet is.

A család 1813-ban költözött Soltra, akkor 5 gyermekkel együtt. Ágoston nevű gyermekük volt a következő, s az első, aki Solton született. Majd még 4 gyermek született Solton. Összesen 4 lány és 5 fiú.

Hogyan élt Solton a Vécsey család?

Legnagyobb részt az apostagi katolikus egyház anyakönyveiből tudjuk ezt, mivel a solti római katolikus hívek ellátása az apostagi plébánia kötelessége volt, mivel Solt leányegyháza, filiája volt Apostagnak.

A Vécseyek birtoka Apostag felé eső területen volt, de kialakult egy jobbágyfalu is, a mai Kissolt szélén, mely a kastélyt ellátta. A jobbágyfalu neve Vécseyfalva volt és volt bírája, tanodája és harangláb két haranggal.

Az 1848-as jobbágyfelszabadítás után a kolónia elnéptelenedett, s ma már csak a katolikus temető tanúskodik arról, hogy létezett.

A család háza három év alatt épült fel, erről tanúskodik az is, hogy az épület tégláin ez az évszám, valamint CAV monogram látható (Comes Augustinus Vécsey). Az épület sem nagyszabásúnak, sem hivalkodónak nem mondható, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a szülőkön kívül kilenc gyermek is volt. Az ebédlőn kívül a kastélyban 4 lakószoba volt.

Gránárium

A család életét jellemezte, hogy szívesen vállaltak keresztkomaságot, szorgalmas templomjárók voltak és feddhetetlen magaviseletük miatt szerették őket a település lakói.

A család kiemelkedő tagja Károly, aki apja és nagyapja nyomdokain haladva katonai pályára lépett. Neuhausban végzi iskoláit és nyaranként Magyarországra jött. Először Soltra szüleihez, édesanyjához, testvéreihez, majd Feledre, ahol nagybátyja, a báró Vécsey lakott.


Az 1848-as forradalom kitörése után a Délvidéki harcok során ezredével a magyar ügy mellé állt, s csatlakozott Kossuth parancsát elfogadva a magyar seregekhez. Kiválóan harcolt a magyar kormány oldalán ezredével. Tanúskodik erről, hogy bácskai hadtestparancsnok, majd december 26-tól tábornok, nagyváradi városparancsnok lett. Kossuth elismerését fejezte ki eképpen:

"Ameddig Magyarország él, minden becsületes ember tisztelettel fogja emlegetni Önt, mint a legnemesebb hazaszeretetnek és férfias erőnek magasztos példáját. Az Isten áldja meg Tábornok Urat, úgy, ahogy Önt a haza áldja, melynek Ön oly nagy szolgálatot tett, hogy következményei kiszámíthatatlanok."

Az aradi sereg fővezére lett. A világosi fegyverletételkor Temesvárt ostromolta. Augusztus 21-én letette a fegyvert a cári csapatok előtt, melyek kiszolgáltatták Haynaunak. Aradra vitték, s ott október 6-án kivégezték.

Nekünk, kései utódoknak feladatunk és kötelességünk, hogy 1848/49 emlékét őrizzük, de ne csak kiemelt évfordulókon. A solti Vécsey kastély egyike a kevés tanúhelyeknek az országban, ebből az időszakból. Solt, s az itt élők, híven Kossuth Lajos szavaihoz, kegyelettel őrzik a magyar történelem egyik dicső időszakának, s kiváló tábornokának emlékét.

A park minden nap nyitva áll a látogatók számára. Látogató csoportok számára lehetőség van a Vécsey család és az épület történetének bemutatására előzetes egyeztetés alapján. Időpontot egyeztetni: (06 78) 486-123 telefonszámon lehet.

A Vécsey kastély

Solt város egyik legszebb műemlék jellegű épülete, mely 1816-ban épült. A kastélyt gróf Vécsey Ágoston építtette, aki a területet és a grófi címet I. Ferdinánd császártól kapta a Napóleoni háborút követő béketárgyalásokon nyújtott szolgálataiért. Fia, gróf Vécsey Károly az 1848-49-es szabadságharc mártír tábornoka gyermekéveit töltötte Solton. Miután a család elköltözött Soltról, az ősi kastélyt a katolikus egyházra hagyta, melyet 1983-ban a település megvásárolt. A teljesen felújított klasszicista stílusú épület ma, városi könyvtárként működik. A körülötte elterülő 1,5 hektáros parkban több, szépen kialakított emlékhely létesült.

Vécsey Család címere